Salı, Nisan 23

Albüm Kritiği: Glaston – Inhale / Exhale

Rock müzik, kendine özgü özgür duruşuyla, asiliğiyle, bazen kırgınlığıyla, hayal kırıklığıyla, bazen sessiz sakin gülümseten mutluluğuyla her zaman farklılık yaratmış olsa da, günün birinde yeni bir grup, yeni bir albümle tanıştığın zaman bu müziğin neden bu kadar keyif verici olduğunu bir kez daha anlıyor ve tatminkarlığını yaşıyorsun.

İsviçreli grup Glaston, tamamen kendine özgü ve içine dönük müzik anlayışı ve enstrümanlarla konuşan tarzı ile hayatıma girmeyi başaran yeni tanıştığım gruplardan biri. Tarz olarak post-rock şeklinde tanımlanabilecek ama bununla sınırlandırılamayacak kadar geniş bir atmosferi var şarkılarının. Grubun progressive rock ve klasik müziğe duydukları ilgi her melodide, her vuruşta duyulabiliyor. Oldukça sakin, oldukça anlamlı, içini ısıtan, kalbine dokunan bir müzik yapıyorlar. İlk single’ları olan “Sailing Stormy Waters” ı 2014 yılında çıkaran grup, daha sonra uzunca bir süre konserler verip, festivallere katılmış ve 2016 yılında bütün benliğiyle kendini 2017 yılı sonunda çıkardıkları ilk albüm çalışması olan “Inhale/ Exhale” e adamış.

“Inhale/Exhale” herşeyden önce mükemmel bir albüm ismi verilerek yaratılmış. Albümü dinlediğinizde bu ismin daha da anlam kazandığını hissedebiliyorsunuz. Albüm on parçadan oluşmakta ve her şarkı birbirini tamamlayarak konsept bir albüm misali, bir sonraki parçaya adım atıyor. Albümdeki tüm şarkılar enstrümental ve piyanoyla taçlandırılmış. Vokallerin olmadığını hissettirmeyen, tüm duyguları açığa çıkararak ilerleyen melodilerle süslemiş piyano tüm şarkıları. Şarkı yazarının anlatmak istediği her söze ses vermiş piyanonun vuruşları. Bu yönüyle klasik müzik hayranlarını kendine çekmesini biliyor ve progressive rock ağırlıklı ilerleyişleriyle dinleyicisine muhteşem bir tatmin duygusu veriyor “Inhale/Exhale”.

Dinlediği her şarkıda doyum arayan, kulaklarını memnun etmeyi seven, şarkılarla huzur arayan, sakinlik, kırgınlık ve huzur duygusunun işlendiği bir tarz arayan herkesin rafında düşünmeden bulundurması gereken bir albüm İsviçreli grup Glaston’un “Inhale/Exhale” albümü.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir