Salı, Nisan 23

Albüm Kritiği: Lunar – Theogony

2014 yılında temeli atılan ve ilk EP’si The Provenance ile adını duyuran Kaliforniyalı progressive metal grubu Lunar, ilk albümleri Theogony‘i çıkardı.

Albüm, oldukça güçlü ve clean vokalde kendini çok net gösteren prog spesifik vokalleriyle ve muhteşem gitar sololarıyla kesinlikle çok uzun zamandır duyduğum en iyi yeni progressive metal albümlerinden. Ani iniş çıkışlar, çok iyi tasarlanmış davul ve gitar ritimleri, ve vokallerdeki dinginlik, dinlerken huzur yüklüyor dinleyicisine. Yer yer sertleşen melodilerin, tekrar sakin haline geçişleri, dolu dolu ve bir o kadar iyi yazılmış.

Theogony gerek teknik gerek sanatsal yönüyle hiç çizgisini bozmadan, limitlerini zorlamadan saf bir progressive metal albümü olma özelliğini taşıyor. Bu alanda adını çok büyük kitlelere duyurmayı başarmış Haken, Ayreon, Opeth, Soen gibi birçok grubun albüm üzerinde ki etkisi net bir şekilde görünüyor. Bu etkileşim, bir aynısını yapma çabası değil, bir yenileme çalışması da değil, Theogony, bu müziği seven ve bilen kişilerin duygularıyla ortaya çıkmış, kendi kişiliğine sahip muhteşem bir yapıt.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir