Pazartesi, Mayıs 20

Albüm Kritiği: Civortep – The Return

Birçok yeni ve kaliteli albüme merhaba diyen 2017 yılının sonlarına doğru yaklaşıyoruz. İşte bu yıla damga vurduğunu düşündüğüm  albümlerden biri de Amerikalı tek kişilik grup Civortep‘in misafir müzisyenler yardımıyla çıkardığı ilk solo EP’si  The Return.

Albüm muhteşem bir melodic death metal örneği olma özelliği taşıyor. Tarza hiç ihanet etmeden, klasik anlamda bildiğimiz melodic death metali, her melodisiyle yansıtıyor. Yer yer atmosferik öğelerle farklılaşıp bazende progressive notalar sunuyor önümüze.

Yedi şarkıdan oluşan yarım saati aşkın albüm, kendine özgü melodileriyle ve death metal spesifik brutal vokalleriyle oldukça tatmin edici bir sound sunuyor. Albümün üçüncü  parçası “Introspection,” albüme adını veren son parça The Return‘den sonraki en uzun şarkı olup, EP hakkında söyleyebileceğim herşeyi barındıran bir yapıya sahip. Sinematik bir intro, sakin, hafif karanlik hoş bir melodik giriş ve hemen ardından vokaller geliyor. Şarkıya çok iyi uyum sağlamış bir gitar solosu ve sonra yine benzeri bir sakinlikle, ama yine karanlık bir melodiyle şarkı sonlanıyor.

Şarkılarda, technical death metal izlerine rastlanabiliyor. Özellikle albümün altıncı parçası “Shadow Covenant” buna örnek niteliğinde. Ama Civortep, tüm EP boyunca sınırlarının dışına çıkmadan, bir bütün olarak sunuyor tarzını.

Albüme adını veren şarkı The Return farklı bir başlangıçla sonlandırsa da albümü, o bütünlük hiç bozulmuyor. Ayrıca The Return, gitar soloları ve son bölümünde ki sinematik vokalleriyle albümdeki yerini hakettiğini gösteriyor.

Albümü buradan indirebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir