Pazartesi, Mayıs 20

Albüm Kritiği: Anubis – The Second Hand

Yeni, güçlü ve kaliteli bir progressive rock albümünden daha heyecan verici birşey varsa, o da hayranı olduğun grubun deneyimlerini katarak yeni bir albümle dönüşüdür.

Avusturalyalı progressive rock grubu Anubis, dördüncü stüdyo albümleri The Second Hand‘i çıkardı. Dokuz şarkıdan oluşan konseptiyle, progressive müziğe sinematik bir bakış sunan bu albüm, ilk dakikasından itibaren dinleyiciyi saran melodilere ve tarza spesifik ritimler ile güçlü vokallere sahip. Muhteşem gitar sololarının, baskın vokallerle kombinasyonu ise göz kamaştırıcı.

Bir konsept albüm olan The Second Hand hikayesiyle de dikkat çekiyor. Şarkı sözleri, duyarlılığı, duygusallığı ve şiirsel tarzıyla, müzikal anlamda progressive rock sınırları içerisinde kalmak şartıyla, belki birazda metal katarak, gerçek bir deneyim sunuyor dinleyicisine. Tatmin edici, sakin, tiyatro atmosferi içerisinde.

Albümde gitar kadar piyano kullanımı da ön planda tutulmuş. Özellikle üçüncü parça “These Changing Seasons I” tamamen piyano zerafetiyle taçlandırılmış. Bazı noktalarda albüm, Anathema, Opeth gibi gruplarda sıkça görüldüğü gibi, doom metalin gölgesinde progressive metal olarak tanımlanabilecek bir atmosfere sahip; üzgün ve karanlık.

Yılın en iyi progressive rock albümlerinden biri olarak tanımlanabilecek Anubis’in dördüncü stüdyo albümü The Second Hand‘i buradan dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir