Salı, Nisan 23

Albüm Kritiği: Infinitwav- Humans

Sakin bir akşam yemeği yerken, belki bir deniz kıyısında, güneş yavaş yavaş etkisini yitiriyor ve hafif bir rüzgar esiyor. Kulaklarına çok derinden tatlı bir müzik taşıyor o meltem. İşte Amerikalı müzisyen Stephen Latin-Kasper‘ın tek kişilik grubu Infinitwav‘ın, üç yıllık çalışması sonucu meydana getirdiği Humans ismini taşıyan ilk albümünün en güzel tasviri bu.

Ağırlıklı olarak jazz ve blues notalarının hissedildiği ama bir çok ögeyi barındıran muhteşem bir experimental rock örneği. Dokuz şarkılık albümün ilk üç şarkısı tamamen enstrümental. Dördüncü şarkı ile birlikte albümün çehresi bir anda değişiyor  olsa da albümün temelleri hala jazz, rock&blues üzerinde yerleşik görünüyor. Dördüncü parça Rain, Rain ve beşinci parça He’s a Batman, dinleyiciyi 60’lı yıllara götürüyor, rock’n’roll akımının başladığı yere. Özellikle vokaller ve gitar ritimleri, grubun, Chuck Berry gibi, akımı başlatan müzisyenlerden etkilendiğini sergiliyor. Hemen ardından gelen parça, John Denver‘ı anımsatan tarzıyla Kaklal in Majuro in, country melodileriyle taçlandırılmış. Sonraki şarkılar ise perküsyon kullanımıyla öne çıkıyor. Afrika müziğinden esintiler taşıyor bu şarkılar. Her şarkının tadı ayrı, her şarkının hikayesi başka.

Humans, modern müzikten uzak, sade tarzıyla experimental rock’ı sunan bir albüm. Klasik melodileri ile, yeni şarkılar tanımak isteyen müzikseverler için paha biçilemez bir eser olduğunu düşünüyorum.

Albümü buradan dinleyebilirsiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir