Salı, Nisan 23

Albüm Kritiği; Soul Enema -Of Clans and Clones and Clowns

İsrailli progressive metal grubu Soul Enema çeşitliliği ve sıradışılığı bir arada bulundurmayı başaran ikinci albümleri olan Of Clans and Clones and Clowns‘u çıkardı. Albüm bir sınıflandırmayla sınırlanamayacak ölçüde elementi bünyesinde barındırıyor. 70’ler, progressive rock’ın ilk ve en coşkulu dönemlerinden 2000’lere kadar her ögeyi duymak mümkün. Progressive rock’a özgü klavyeler, power metal tadında vokal ve sololar, bir metal şarkısı kadar güçlü olabilen aynı zamanda grubun nereli olduğunu hatırlatacak kadar belirgin bir şekilde etnik ve oryantal gitar sololarına sahip.

Bazı şarkılarda flüt ve viyolin kullanımı ise dikkate değer. Albüme daha farklı bir hava katan enstrüman çeşitliliği bayan vokallerin ağırlıklı olmasıyla birlikte alışılmışın dışında bir sound yakalanmasını sağlıyor. Ayrıca Of Clans and Clones and Clowns, iki çok değerli müzisyenin enstrümanlarıyla taçlandırılmış. Hemen her metal müzik hayranının çok iyi bildiği ve oryantal ögeler söz konusu olduğunda aklına ilk gelen isim Orphaned Land‘in gitaristi Yossi Sassi ve progressive metal denince adını herkesin bildiği Ayreon grubundan Arjen Lucassen.

Temasal olarak albüm bugünü, bugünün dünyasını, bir müzisyenin gözünden, duygusallığıyla ama kızgın, oldukça kızgın anlatıyor. Sözler, basitçe zorlamadan belki, ama hırçın ve inatla anlatıyor duyguları.

Kesinlikle dinlenmesi gereken, müzikal olarak özellikle bir progressive metal hayranını tatmin edebilecek bir albüm. Ayrıca müzikal anlamda açık fikirli insanlarında 14 şarkı uzunluğundaki bu albümde hiç sıkılmadan ve heyecanı artarak dinleyeceği, bulacağı çok şey olacak.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir